Ford Otosan

1959’da kurulan ve Ford Motor Company ve Koç Holding’in 1997 yılında eşit oranda hisseye sahip oldukları, halka açık bir şirket olan Ford Otomotiv Sanayi A.Ş., ticari araç üretim ve ihracatının yanı sıra Ford marka otomobillerin Türkiye’ye ithalatını, satış ve satış sonrası hizmetlerini gerçekleştirmektedir.

Türk otomotiv sektörünün öncü şirketi Ford Otosan; Kocaeli’deki Gölcük ve Yeniköy, Ford Otosan Eskişehir Fabrikası, İstanbul Sancaktepe’de Yedek Parça Dağıtım Merkezi ve Ar-Ge Merkezi olmak üzere beş tesiste, 11.000’i aşkın kişiye istihdam sağlamaktadır. Beş kıtada 73 ülkeye araç, parça ve mühendislik ihracatı yapan Ford Otosan, sektörünün ihracat şampiyonluğunu da elinde bulunduruyor.

Ford Otosan, bugün toplam 415.000 ticari araç, 80.000 motor ve 140.000 aktarma organı üretim kapasitesine sahiptir. Gölcük Fabrikası, Ford Transit’in öncü üretim merkezi ve Ford Custom’ın dünyadaki tek üretim merkezidir. Yeniköy Fabrikası ise Ford Courier’nin tek üretim merkezidir. Ford Trucks modellerinin global bazda Brezilya ile birlikte iki üretim merkezinden biri olan İnönü Fabrikası’nda ayrıca ticari ve ağır ticari araçlar için motor ve aktarma organları üretimi de gerçekleştirilmektedir.

1961 yılında Türk otomotiv sektöründeki ilk Ar-Ge çalışmalarını başlatan ve kuruluşundan bugüne Ar-Ge yatırımlarına kesintisiz devam eden Ford Otosan, Türk otomotiv sektöründeki en büyük Ar-Ge merkezi yapılanmasına sahiptir. 1.400 Ar-Ge mühendisi kadrosuyla Ford Otosan, Türkiye’de sıfırdan araç ve motor tasarlayıp, test edebilen ve üretebilen tek otomotiv şirketidir. Ford’un ağır ticari araçlar ve ilgili dizel motor ve motor sistemleri için küresel mühendislik merkezi olup, aynı zamanda Ford’un hafif ticari araç ve dizel motor tasarım ve mühendisliği için destek merkezi konumundadır. Sancaktepe Ar-Ge Merkezi, Türkiye’de tek yerleşkedeki en büyük Ar-Ge Merkezidir.

www.ford.com.tr