Karsan

Türk otomotiv sanayiinde 50 yılı geride bırakan Karsan, 2009 yılında belirlediği “Sınırsız Ulaştırma Çözümleri” vizyonu doğrultusunda bugün kendi markası da dahil toplam üç farklı marka için üretim gerçekleştiriyor. Karsan’ın ürün gamı; Karsan markalı minibüs ve otobüs modellerinden (JEST, ATAK, STAR), Hyundai hafif ticari araçlarından (H350 serisi panelvan, minibüs ve şasi kamyonet) ve BredaMenarinibus marka otobüslerden (12m ve 18m) oluşuyor. Bu ürünlerin yurtiçi ve yurtdışında pazarlama, satış ve satış sonrası hizmet faaliyetlerini ise yurt geneline yayılmış toplam 117 yetkili satıcı ve servis noktasıyla 2009 yılından beri Karsan Pazarlama aracılığı ile yürütüyor. Toplam 200 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer alan Bursa Hasanağa fabrikasında tek vardiyada 18 bin 200 araç üretebilecek bir yapıya sahip olan Karsan; Organize Sanayii Bölgesi’nde yer alan 30 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan diğer fabrikasında ise endüstriyel hizmetler sağlıyor.

1.300’e yakın çalışana ve kardeş şirketi Hexagon Studio’da 200’den fazla Ar-Ge personeline sahip olan Karsan, bugüne kadar 275 binin üzerinde araç üretimi gerçekleştirdi. Karsan, rakiplerinin aksine, mevcut araç veya platformlardan türeterek değil, amacına uygun olarak müşteri beklentilerine göre, uygun teknoloji, inovasyonlar ve Hexagon Studio ile yürütülen uzun soluklu Ar-Ge çalışmaları neticesinde hayata geçiriyor. Karsan, Ar-Ge’den üretime, pazarlamadan, satış ve satış sonrası faaliyetlere kadar stratejik ortağı olan şirketler ile otomotiv değer zincirinin tamamını yönetiyor.

Halka açık bir Şirket olan ve Borsa İstanbul'da işlem gören Karsan’ın Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) kayıtlarındaki fiili dolaşımdaki pay oranı 2015 Eylül ayı itibariyle %35'tir. Ortaklık yapısı; Kıraça Holding %63.46, Diğer %36.54 olarak ayrılır.

www.karsan.com.tr