Otokar

Koç Topluluğu bünyesinde yer alan Otokar, 1963'ten bu yana kendi teknoloji, tasarım ve uygulamaları ile müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun özel çözümler sunmaktadır. Otokar, Sakarya Arifiye'deki 552 bin metrekarelik fabrikasında 2 binden fazla çalışanı ile faaliyet göstermektedir.

Yüzde yüz Türk sermayeli bir şirket olan Otokar, bugün otomotiv ve savunma sanayiinde fikri mülkiyet hakları kendisine ait ürünleri ile yer almaktadır. Otokar, toplu taşımacılık alanında şehiriçi, servis ve turizm otobüsleri, nakliye ve lojistik sektörü için semi-treyler ve hafif kamyon, savunma sanayii için taktik tekerlekli araçlar ve tekerlekli ve paletli zırhlı araçlar üretmektedir.

Otokar, otobüs sektöründe 2010-2015 tarihleri arasında 25 ve üzeri yolcu taşımacılığında Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markasıdır. Türkiye'nin ilk hibrit otobüsü, ilk doğalgazlı orta boy otobüsü ve ilk elektrikli otobüsü gibi ilklerine imza atan Otokar, kurulduğu günden bu yana Ar-Ge konusuna önem vermektedir. Otokar, her yıl cirosunun yaklaşık yüzde 4'ünü Ar-Ge'ye ayırmaktadır.

Otokar Ar-Ge Merkezi bünyesinde bugün Türkiye'nin ilk ve tek, Avrupa'nın sayılı tesisleri arasında olan Dinamometreli İklimlendirilmiş Test Odası, Türkiye'nin en yüksek kapasiteli hidrolik yol simülatörü ve Türkiye'nin en büyük ve dünyanın en modern akredite Elektromanyetik Uyumluluk Test Merkezi ile mayın test ekipmanları ve balistik laboratuvara sahiptir. Otokar, test imkanlarını ve bu alandaki hizmetlerini otomotivin yanısıra farklı sektörlerin de kullanımına sunmaktadır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2015 yılında Türkiye'nin ikinci en başarılı Ar-Ge Merkezi seçilen Otokar, Türkiye Patent Ligi'nin ilk 5'inde yer almaktadır. 162 patent ve endüstriyel tasarımın sahibidir.

www.otokar.com.tr