Toyota

Toyota’nın Avrupa operasyonuna bağlı 9 tesisten biri olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ, 1990 yılında Sakarya’da kurulmuş ve 1994 yılında Corolla sedan modeli ile seri üretim faaliyetine başlamıştır. Kuruluşundan bu yana Türkiye otomotiv endüstrisine değer üretmektedir. Bugüne kadar yaklaşık 2 milyar dolar yatırım gerçekleştirilmiştir.

Sakarya’daki tesislerde yüksek kalite standartlarında Verso ve Corolla modellerini üreten şirket, 50’den fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. 2002 yılında ihracata başlamış olup, her yıl ürettiği araçların yaklaşık % 85’ini ihraç etmektedir.

Bir milyon m2 alan üzerine kurulu olan, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ, halen 3.000 kişilik istihdam sağlamakta olup üretim kapasitesi yılda 150.000 araçtır.

Şirket halen 90% Toyota Motor Europe ve 10% Mitsui ortaklığından oluşmaktadır.

2014 yılında başvurulan yatırım teşvik belgesi kapsamında yaklaşık 450 milyon dolar ek yatırım gerçekleştirme yönünde ilk adımları atan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Toyota fabrikaları arasında, verimlilik, kalite ve diğer birçok parametreler açısından sadece Avrupa’da değil, dünyada üstün ve özel bir yerdedir.

En kaliteli üretimi gerçekleştirmeye kendini adamış olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Toyota Üretim Sistemini (TPS) başarı ile uygulamaktadır.

Dünyanın önde gelen otomotiv şirketlerinden olan Toyota’nın Türkiye’deki üretim üssü Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ, 2014 yılında da bir kez daha Türkiye’nin ihracat liderleri arasında yerini almış olup, 2002 yılından bu yana toplamda gerçekleştirdiği 21 Milyar Dolar’ın üzerindeki ihracat geliri ile ekonomiye ve topluma katkılarını sürdürmektedir.

www.toyotatr.com