TürkTraktör

TürkTraktör, endüstriyel hayatına başladığı 1954’ten beri yükselen bir grafikle ilerleme kaydederek Türkiye’nin en önemli kuruluşlarından biri konumuna gelmiştir. Türkiye’de otomotiv sektörünün halen faaliyet gösteren en köklü üreticisi olarak 60 yılı geride bırakan TürkTraktör, güçlü bir altyapıya sahip Ankara’daki fabrikasına ilaveten 2014 yılında Sakarya, Erenler’deki ikinci tesis yatırımını hayata geçirmiştir. 2014 yılı Haziran ayında açılışı gerçekleştirilen Erenler Fabrikası ile Ankara Fabrikası full entegre şekilde çalışmaktadır. Ankara Fabrikasında motor ve transmisyon üretimi gerçekleştirilmektedir. Erenler Fabrikasında ise boyahane ve montaj süreçleri yürütülmektedir. Erenler Fabrikası’nın açılışı ile beraber her iki fabrikanın toplam üretim kapasitesi 35 bin adetten 50 bin adet traktöre yükselmiştir. 2013 yılında Avrupa’da 175 bin adet traktör satılmıştır; bu açıdan bakıldığında TürkTraktör; 50 bin adetlik kapasitesiyle, Avrupa’nın en büyük traktör üreticilerinden biri konumundadır. Halihazırda 3000’i aşkın kişiye istihdam sağlamaktadır. 

Hem devlet hem de CNHI tarafından tescillenmiş Ar-Ge merkezine sahip bir şirket olarak teknoloji ve Ar-Ge yatırımlarına odaklanan TürkTraktör; Case IH, New Holland ve Steyr marka traktör üretimi ve ziraat ekipmanları distribütörlüğünün yanı sıra New Holland TDD, Case IH JX seri traktörlerin dünyadaki mühendislik ve ana üretim merkezi, Utility Light seri traktör ve transmisyonların dünyadaki tek üretim merkezi, TD serisi transmisyonlar için dünyadaki tek mühendislik ve üretim merkezi ve S8000 seri motorların tek üretim merkezidir. 6 ana seride, 48 HP-132 HP aralığında geniş opsiyon seçeneklerine sahip traktörler üretmektedir.  

Şirketin kurumsal yapılanmasını, Koç Holding ve dünyanın en büyük traktör ve zirai ekipman üreticilerinden CNHI ortaklığı oluşturmaktadır. Traktörlerinin tasarımı Türkiye’de, Türk mühendisler tarafından gerçekleştirilmekte; üretimde kullandığı parçaların tamamına yakınını da yerel kaynaklarla üretılmektedir.

TürkTraktör Ankara Fabrikası, açık ve kapalı kısımları dahil olmak üzere toplam 257.325 metrekarelik bir alana konumlandırılmıştır. TürkTraktör Erenler Fabrikasınn ise 69 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 402 bin metrekare toplam alanı bulunmaktadır. Full entegre şekilde çalışan iki fabrikanın toplam üretim kapasitesi yılda 50.000 traktördür.

TürkTraktör patente dönüştürdüğü Ar-Ge çalışmalarıyla; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 3. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde, birçok Ar-Ge merkezini geride bırakarak otomotiv dalında birincilik ödülünün sahibi olmuştur. Özellikle patent çalışmalarına yaptığı yatırımlarla bugün 155 patent, 11 endüstriyel tasarım, 36 marka ve 44 internet alan adı içeren bir portföye ulaşmıştır.

www.turktraktor.com.tr