TEMSA

Sabancı Holding grup şirketlerinden TEMSA, kurulduğu 1968 yılından bu yana yenilikçi ve gelişen yapısıyla Türkiye’nin lider otobüs şirketlerinden biri haline gelmiştir. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve Amerika pazarlarında da yükselen TEMSA, kendi markası ile otobüs ve midibüs segmentinde üretim ve ihracat yapmaktadır.

TEMSA, Adana’da bulunan 555 bin metrekarelik alana sahip üretim tesislerinde, 1.500’den fazla çalışanıyla 4.000 adet Otobüs, Midibus ve 7.500 adet hafif kamyon olmak üzere yılda tek vardiyada, toplam 11.500 adet araç üretim kapasitesine sahiptir. Her segmente uygun ürün gamına sahip olan TEMSA, değişen şartlara ve müşterilerinin taleplerine göre hizmet verebilme kapasitesine sahiptir. Ürün gamlarını düzenli olarak geliştiren TEMSA, Adana Üretim Tesisi’nde, Maraton, Safir Plus şehirlerarası yolcu ve turizm otobüsleri, Prestij, Opalin midibüsleri ile özellikle şehir içi toplu taşımacılık için geliştirilen Avenue, Tourmalin otobüslerini, ayrıca Amerika için TS45, TS35, TS30 ve Avrupa için Avenue, LD, HD, Midi Coach segmentinde ise MD9, MD7 otobüslerini üretmektedir. Akıllı Otobüs iBUS ve Elektrikli araçlar ile birlikte ulaşımda önemli yenilikleri beraberinde pazara sunarak müşteri beklentilerini farklı bir boyuta taşıyan TEMSA, toplu ulaşımda da dijitalleşme dönemine öncülük etmektedir.

TEMSA’nın Ar-Ge birimi, 6.000 metrekare atölye, 1800 metrekare ofis alanından oluşan merkezlerinde 185 kişilik bir ekip ile çalışmaktadır. Ar-Ge faaliyetlerinde ürünlerin kalitesi, güvenilirliği ve uzun ömürlü olması çok önem taşımaktadır. Araçlarda kullanılan komponentlerin de dünyanın lider üreticilerinden temin edilmesi konusunda hassas davranılmaktadır. Üretim sürecindeki bu detaycı yaklaşımlar TEMSA’yı, otobüs alanında uzmanlaştırmaktadır. TEMSA yaptığı çalışmalar ve hayata geçirdiği yenilikler sayesinde 5746 No’lu Kanuna Göre Ar-Ge Merkezi sertifikasını Türkiye’de alan ilk şirkettir. TEMSA; Türkiye, Amerika ve Avrupa’da geniş ürün portföyüne sahiptir. Özellikle son yıllarda gelişen ürün çeşitliliği ile Sadece Türkiye’de değil Avrupa ve özellikle de Amerika’da ciddi atılım göstermiştir.

İhracat alanında ciddi gelişmeler gösteren TEMSA, 64’ten fazla ülkeye 10.000’den fazla araç ihracatı gerçekleştirmiştir. İhracat kanallarını Amerika ile daha çok genişleten TEMSA, 2016 yılı için de oldukça iddialı çıkışlar yapmayı hedeflemektedir.

www.temsa.com