Tofaş Türk Otomobil Fabrikası

Temelleri 1968 yılında Koç Topluluğu'nun kurucusu merhum Vehbi Koç tarafından atılan, Koç Holding ve FCA-Fiat Chrysler Automobiles’ın eşit hissedar olduğu Türk otomotiv şirketi olan Tofaş, günümüzde Fiat'ın Avrupa’daki iki Ar-Ge merkezinden biri konumunda bulunuyor. Bursa’nın ikinci, Türkiye’nin ise 6. büyük sanayi kuruluşu Tofaş, yılda 400 bin araçlık üretim kapasitesine ve 9.481 çalışana sahip bulunuyor. Bugün 350 bin m2’si kapalı toplam 1 milyon m2 alan üzerinde faaliyet gösteren Tofaş, rekabet gücünü sürekli artırıyor.

Türkiye'nin hem binek otomobil hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi olan Tofaş, Bursa Fabrikası’nda, Minicargo projesi kapsamında Fiat, Citroen, Peugeot markalarına, Yeni Doblo projesi kapsamında ise Fiat, Opel, Vauxhall ve RAM markalarına üretim yapıyor.

Tofaş gelecek perspektifi ve sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde, faaliyetlerinin ekonomik sonuçları kadar çevresel ve sosyal etkilerini de şirket politikalarına entegre ediyor. Dünya Klasında Üretim (WCM) programı kapsamında Fiat-Chrysler dünyasında çok önemli bir yere sahip bulunan Tofaş, çevreci yaklaşımı ve uygulamalarıyla Fiat-Chrysler fabrikaları içinde en yüksek seviyede bulunuyor. Tofaş’ın Bursa fabrikası, Fiat Chrysler’in 175 fabrikasında ve 350 tedarikçisinin fabrikalarında uygulanan WCM kapsamında 2013’te “Altın Seviye”ye yükseldi.

Yarım asra yakın birikimiyle “dünya kalitesinde” ve “müşteriye en uygun” ürünleri sunma konusundaki çalışmalarını aralıksız sürdürmekte olan Tofaş’ta Ar-Ge organizasyonu 1994 yılı Aralık ayında kurulmuştur.

Tofaş Ar-Ge; her açıdan rekabetçi olan binek ve ticari araçlar geliştirerek ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedeflemiştir. Bu gelişimi kalıcı kılmak üzere araç geliştirme sahasında Avrupa'yla rekabet edebilir altyapıyı oluşturmuştur. Bu gelişmeler neticesinde Tofaş Ar-Ge; 2008 yılı itibariyle “5746 Sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi” hakkındaki kanun kapsamında, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi olarak tescil edilmiştir.

www.tofas.com.tr