Oyak Renault

Oyak Renault Hakkında

1969 yılında OYAK Holding ile Fransız Renault Grubu ortaklığında kurulan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları AŞ, 1971 yılında üretime başlamıştır.

Renault markalı otomobillerin Türkiye’de üretilmesi amacıyla kurulan ve bugün faaliyetini Renault Grubu’nun %51 ve OYAK’ın %49 payı ile sürdüren Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, aynı zamanda köklü geçmişi ile Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı’nın dünya çapındaki üretim merkezlerinden biridir.

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları kendi şasi ve motorunu da üreten Türkiye’deki en büyük entegre otomobil fabrikasıdır. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, 2020 yılı İSO 500 listesinde üretimden satışlar kriterine göre 3’üncü sırada yer almıştır. Yıllık 390 bin otomobil ve 920 bin motor üretim hacmi ile Renault Grubu’nun en yüksek üretim kapasitesine sahip tesislerinden biridir.

Bursa’da yaklaşık 590.000 m2 üzerinde kurulu, Araç Fabrikası, Mekanik Fabrikası, AILN- İttifak Uluslararası Lojistik Merkezi ve bir Ar-Ge Merkezinden oluşan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, Renault Grubu’nun dünya çapındaki 40 üretim tesisinin en büyük kapasiteye sahip fabrikalarından biri olma özelliğini taşımaktadır.

Oyak Renault, 2021 yıl sonu itibarıyla yurtiçi ve yurtdışı pazarlara yönelik olarak Clio, Clio E-Tech (hibrit) ve Megane Sedan modellerini üretmektedir. Bu araçlarda ve birçok farklı modelde de kullanılan motorların yanı sıra başta vites kutusu olmak üzere mekanik aksamları da üreterek ihracatlarını gerçekleştirmektedir. Oyak Renault’un ürettiği otomobil ve mekanik aksamlar tüm dünya üzerinde 70’ den fazla ülkeye ihraç ediliyor.

Batı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Uzakdoğu, Güney Amerika ve Ortadoğu ülkelerine ihracat yapan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, Renault Grubu’nun verimliliği ve performansı en yüksek üretim merkezlerinden biri olma özelliğine sahip.

Yaklaşık 7 bin kişiye istihdam sağlayan Oyak Renault, Kalite Güvence Sistemi’ni 1996 yılında ISO 9001 belgesiyle onaylatan ilk Türk otomobil üreticisi olmuştur. Eylül 1999’da “sıfır hata” ile ISO 14001 çevre yönetim sistemi belgesini alan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, faaliyetlerini bu çerçevede sürdürmektedir.

 • Üretime Başlama Tarihi

  1971

 • Lokasyon

  Bursa

 • Kapasite

  378.000

 • İstihdam

  6.935

oyak-renault.com.tr