Tofaş Türk Otomobil Fabrikası

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası Hakkında

Türkiye’nin öncü otomotiv şirketi Tofaş’ın temelleri 1968 yılında atılmıştır. Sermayesinde, Koç Holding ile Stellantis’in eşit hissedar olduğu Tofaş’ın %24,3’ü halka açık olan hisseleri, Borsa İstanbul BİST 30 ve BİST 100 endekslerinde işlem görmektedir. Ayrıca Tofaş, BİST Kurumsal Yönetim Endeksi ve Sürdürülebilirlik Endeksi’nde de yer almaktadır

Tofaş; üretim hacmi, ihracat performansı, ar-ge yetkinlikleri ve 7 bine yakın çalışanı ile Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarındandır. Genel Merkezi İstanbul’da olan Tofaş, üretim faaliyetlerini 350 bin m²’si kapalı, yaklaşık 1 milyon m² alan üzerinde kurulu Bursa’daki fabrikasında gerçekleştirmektedir.

Stellantis’in önde gelen üretim ve ar-ge merkezlerinden biri olan Tofaş, küresel ürün projelerinde önemli rol üstlenerek Türkiye ekonomisine, sanayi ve ar-ge birikimine katma değer sağlamaktadır. Tofaş fabrikasında, Fiat Egea ailesinin Sedan, Hatchback, Station Wagon ve Cross modellerinin yanı sıra Fiat Doblò ve Fiorino modellerinin üretimi yapılmaktadır. Egea, dünyanın farklı bölgelerinde Fiat Tipo markası ile de pazara sunulmuştur. Tofaş’ta geliştirilip üretilen Doblò da, Ram ProMaster City markasıyla ABD’ye ihraç edilmektedir. Yurt içi pazarın tüm segmentlerinde iddiasını müşteri beklentilerine uygun, geniş bir marka ve ürün portföyü ile ortaya koyan Tofaş, iç pazarda altı markanın (Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Jeep®, Maserati, Ferrari) temsilciliğini de yürütmektedir.

 • Üretime Başlama Tarihi

  1971

 • Lokasyon

  BURSA

 • Kapasite

  450.000

 • İstihdam

  6.596

tofas.com.tr
LinkedIn
Instagram
Facebook
Youtube